Co musisz wiedzieć o szpitalach i klinikach

as, gdy jego stan zdrowia wskazuje na możliwość wielonarządowych uszkodzeń i złamań kostnych. Nie wszyscy lekarze lubią wykonywać badanie tomograficzne całego ciała, ale przyznają, że w ciężkich przypadkach pomaga ono, chociaż czę

Co musisz wiedzieć o szpitalach i klinikach

Wskazania do wykonania tomografii komputerowej całego ciała

Zdarza się, że pacjent przebywający w szpitalu otrzymuje zlecenie na wykonanie tomografii całego ciała. Dzieje się tak wówczas, gdy jego stan zdrowia wskazuje na możliwość wielonarządowych uszkodzeń i złamań kostnych. Nie wszyscy lekarze lubią wykonywać badanie tomograficzne całego ciała, ale przyznają, że w ciężkich przypadkach pomaga ono, chociaż częściowo ustalić przyczynę nagłego pogorszenia stanu zdrowia i wystąpienia zagrożenia dla życia pacjenta.

Trzeba jednocześnie pamiętać, że wykonywanie takiego badania bez wyraźnego wskazania mija się z celem, jest niezwykle kosztowne i uciążliwe dla pacjenta. W niektórych przypadkach wyniki badania tomografem komputerowym i tak muszą zostać uzupełnione ogólnymi wynikami badań.


Do czego służy tomografia komputerowa

Tomograf komputerowy wykorzystywany jest do diagnozy różnych schorzeń u człowieka. Wykorzystuje się między innymi do wykrywania guzów oraz zmian w mózgu, tkankach miękkich oraz kościach.

Wykorzystuje się go również jako narzędzie dynastyczne po skomplikowanych wypadkach, aby sprawdzić czy na przykład w kręgosłupie nie występuje ucisk na rdzeń kręgowy. Badanie tomografem jest dość skomplikowane i wymaga opisu wykonanego przez radiologa. Jest wiele klinik prywatnych, które oferują wykonanie badania TK prywatnie.


Tomografia i czas oczekiwania

Niestety czasem zdarza się, że ulegniemy poważnemu wypadkowi i zostanie nam zlecone wykonanie badania TK. Niestety termin oczekiwania na takie badanie, jeżeli wypadek nie zagraża naszemu życiu, potrafi być bardzo długi. Mówimy tutaj o okresach od 3 miesięcy do nawet paru lat- w niektórych regionach Polski. Dlatego właśnie powstały kliniki i przychodnie oferujące wykonanie takiego badania prywatnie, na koszt pacjenta. Niestety ceny takiego badania również nie należą do najniższych, ponieważ jest to cena oscylująca od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy w zależności od badanego obszaru.