Czy potrzebujemy radców prawnych?

Zrozumieć prawników rozmawiających między sobą to prawie tak jak zrozumieć kosmitów. Niestety język prawniczy jest bardzo zawiły i skomplikowany, przez co człowiek nie nawykły do niego ma problem z nadążeniem za tematem rozmowy. N

Czy potrzebujemy radców prawnych? Usługi doradztwa prawnego lub usługi takie jak są coraz bardziej potrzebne na rynku lokalnym. Ludzie niestety poszukują adwokatów z racji na mocno skomplikowane prawa.

Zrozumieć prawnika

Zrozumieć prawników rozmawiających między sobą to prawie tak jak zrozumieć kosmitów. Niestety język prawniczy jest bardzo zawiły i skomplikowany, przez co człowiek nie nawykły do niego ma problem z nadążeniem za tematem rozmowy. Nie mówiąc już o wyciągnięciu odpowiednich wniosków. Same przepisy prawne konstruowane są w tym też specyficznym języku prawniczym, gdzie określenia, których używamy potocznie mają inne znaczenie.

Oczywiście wynika to z faktu, że prawo powinno być jak najbardziej precyzyjne i pozostawiało możliwie małe pole do interpretacji. Jednak nie do końca się to sprawdza, ponieważ są różne orzecznictwa przyjęte w danym okręgu sądowym, przez co samo prawo może i jest jednolite, ale jego orzecznictwo już się różni.


Encyklopedia o wymaganiach zawodowych

Adwokat może wykonywać swój zawód w zespołach adwokackich lub indywidualnie (także w formie handlowych spółek osobowych). Kandydat na adwokata musi ukończyć wyższe studia prawnicze, odbyć aplikację adwokacką, tj. praktykę w adwokaturze oraz zdać egzamin adwokacki. Osoby posiadające tytuł naukowy profesora lub stopień naukowy doktora habilitowanego w dziedzinie prawa są zwolnieni z konieczności odbycia aplikacji i zdawania egzaminu adwokackiego.

Zawód adwokata polega na świadczeniu pomocy prawnej, a w szczególności na udzielaniu porad prawnych, sporządzaniu opinii prawnych, opracowywaniu projektów aktów prawnych oraz występowaniu przed sądami i urzędami. Adwokaturę stanowi ogół adwokatów i aplikantów adwokackich. Prawo wykonywania zawodu ma tylko ten, kto został wpisany na listę adwokatów przez okręgową radę adwokacką. W Polsce wpisanych na listę jest ponad 7 tys. adwokatów.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Adwokat


Prawo cywilne z Wiki

Prawo cywilne (łac. ius civile) ? gałąź prawa obejmująca zespół norm prawnych regulujących stosunki między podmiotami prawa prywatnego, stanowiąca zarazem trzon prawa prywatnego.

Normy prawa cywilnego wyróżniają się spośród innych norm prawnych tym, że regulują stosunki między autonomicznymi podmiotami. Oznacza to, że nie występuje charakterystyczny dla prawa publicznego stosunek podporządkowania jednego podmiotu innemu podmiotowi. Ze stosunków cywilnoprawnych wynika zasada autonomiczności podmiotów, która oznacza, że samodzielnie kształtują one relacje między sobą. Normy prawa cywilnego wyznaczają tylko ogólne granice autonomii podmiotów uwzględniając interes powszechny.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Prawo_cywilne