Endoskopia - czym jest, jak działa urządzenie?

uzów, nacieków nowotworowych lub zapalnych). Możliwe jest również pobieranie próbek wydzieliny z oskrzeli oraz wycinków błony śluzowej do badań histopatologicznych, cytologicznych i bakteriologicznych.Źródło: https://pl.wikipedia.

Endoskopia - czym jest, jak działa urządzenie?

Cytat z Wikipedii, hasło: Endoskopia Badania endoskopowe

Bronchoskopia ? badanie wnętrza tchawicy i oskrzeli, umożliwia wykrycie zmian chorobowych w obrębie tych narządów (zwężeń, guzów, nacieków nowotworowych lub zapalnych). Możliwe jest również pobieranie próbek wydzieliny z oskrzeli oraz wycinków błony śluzowej do badań histopatologicznych, cytologicznych i bakteriologicznych.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Endoskopia


Produkcja endoskopów medycznych

Produkcją endoskopów medycznych zajmują się osoby bardzo dobrze znające się na medycynie, a jednocześnie na obsłudze różnego rodzaju urządzeń. One również mogą przygotować specjalne informatory na temat tego, jakiego rodzaju endoskopy są dostępne w sprzedaży i w jaki sposób można z nich korzystać. Dzięki temu lekarze używający tego typu narzędzi mogą dokładnie dowiedzieć się, jakiego rodzaju endoskopy mają zostać przez nich kupione i dokonać zamówienia najlepszej jakości endoskopów. Jest to dla nich bardzo ważne, ponieważ pozwala im na dobre wykonywanie badań medycznych. Fachowi producenci endoskopów będą w stanie także dobrze przygotować endoskopy do użytku. Dobrej jakości endoskopy na pewno nie będą sprawiały lekarzom żadnych problemów.


Endoskopia Badania endoskopowe, encyklopedyczna definicja

Aktualnie wykonuje się badanie bronchoskopowe przy użyciu giętkiego wziernika ? fiberoskopu, a badanie takie nazywa się bronchofiberoskopią.

Pierwszy opis badania bronchoskopowego przy pomocy sztywnej rurki podał w 1897 Gustav Killian, a badanie z użyciem giętkiego bronchofiberoskopu zostało po raz pierwszy wykonane w 1967 przez Ikedę w Japonii.

Badanie wykonuje się u chorego leżącego na plecach lub w pozycji siedzącej. Obowiązuje wykonanie znieczulenia miejscowego łuków podniebiennych, tylnej ściany gardła, krtani i dróg oddechowych poniżej krtani roztworem lignokainy. Dodatkowo stosuje się także tak zwaną płytką sedację podając badanemu dożylnie fentanyl lub midazolam.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Endoskopia