Metody leczenia i statystyki zachorowań na SM

. Za pomocą dostępnych lekarstw można jednak znacząco zwolnić postęp choroby jak i zmniejszyć ilość ataków objawowych związanych z SM. Najczęściej podawane są interferony, jednak zwykle podawane lekarstwa są ściśle uzależnione od

Metody leczenia i statystyki zachorowań na SM

Rozwój medycyny a leczenie SM

Stwardnienie rozsiane to jedna z tych chorób, na które nie istnieje lekarstwo pozwalające na całkowite usunięcie tej choroby z organizmu. Za pomocą dostępnych lekarstw można jednak znacząco zwolnić postęp choroby jak i zmniejszyć ilość ataków objawowych związanych z SM. Najczęściej podawane są interferony, jednak zwykle podawane lekarstwa są ściśle uzależnione od postaci choroby. Stwardnienie rozsiane należy bowiem do schorzeń, które występują w wielu różnych postaciach. Co prawda w ostatnich latach dzięki postępowi medycyny udało się znacznie polepszyć jakość życia osób chorych na SM, jednak nadal potrzebne są dalsze badania w tym zakresie nad wynalezieniem nowych lekarstw.


Z Wikipedii. Choroby demielinizacyjne

Choroby demielinizacyjne ? wszelkie choroby układu nerwowego, w których dochodzi do uszkodzenia osłonek mielinowych nerwów. Utrudnia to przewodzeniu sygnałów w zajętych nerwach, co prowadzi do pogorszenia w zakresie czucia, ruchu, postrzegania i innych funkcji w zależności od nerwów, które są zajęte.

Termin opisuje skutek choroby, a nie jego przyczynę; niektóre choroby demielinizacyjne są spowodowane przez czynniki genetyczne, inne przez czynniki zakaźne, reakcje autoimmunologiczne, a w przypadku niektórych etiologia nie jest znana.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Choroby_demielinizacyjne


Medycyna w leczeniu SM

Trzeba przyznać, że całkowite wyleczenie pacjenta cierpiącego z powodu stwardnienia rozsianego jak do tej pory nie jest możliwe. Jest to niewątpliwie bardzo przykre, gdyż na tą chorobę zapada z roku na rok coraz więcej osób. Co więcej, chorzy muszą właściwie przez całe życie borykać się z powracającymi atakami choroby i pojawianiem się coraz to nowych jej objawów. Aby ulżyć im w tym cierpieniu naukowcy ciągle pracują nad tą niezgłębioną jeszcze dziedziną medycyny.

Współczesna medycyna poczyniła pewne kroki w rozwoju metod pozwalających na uniknięcie przykrych objawów stwardnienia rozsianego, jednak nawet nowe leki, które są obecnie dostępne na rynku nie gwarantują całkowitego pożegnania się z tą chorobą. Potrzebne są kolejne badania i tworzenie coraz to bardziej zaawansowanych lekarstw.