Parę wskazówek odnośnie serwisu pojazdów

izyty w warsztacie, nasz samochód nie powróci do normalnej sprawności i nie będziemy mogli z niego komfortowo korzystać, co często może być dla nas całkiem sporym problemem. Zamiast więc zastanawiać się nad naprawą auta, trzeba od

Parę wskazówek odnośnie serwisu pojazdów

Czy można zaoszczędzić na naprawie samochodu?

Naprawy samochodów bywają czasem dość kosztowne, jednak są to usługi, z których nie sposób zrezygnować. Jeśli odmówimy sobie wizyty w warsztacie, nasz samochód nie powróci do normalnej sprawności i nie będziemy mogli z niego komfortowo korzystać, co często może być dla nas całkiem sporym problemem. Zamiast więc zastanawiać się nad naprawą auta, trzeba od razu zacząć działać i oddać nasze auto do mechanika, a jeśli okaże się, że naprawa będzie droga, nie powinniśmy oszczędzać. Zawsze części lepszej jakości oraz fachowa praca będą kosztować więcej, więc powinniśmy być na to przygotowani. Lepiej nie starać się znaleźć taniego warsztatu, ponieważ w takich miejscach często nasz samochód będzie skazany na jeszcze większe usterki.


Parę słów wyjaśnienia - silnik czterosuwowy

Silnik czterosuwowy ? silnik spalinowy o spalaniu wewnętrznym wykorzystywany w samochodach, ciężarówkach, motocyklach oraz wielu innych maszynach. Nazwa odnosi się do czterech faz działania:

wpływu powietrza lub mieszanki paliwowo-powietrznej,
sprężenia,
pracy,
wydmuchu spalin.

Cykl obejmuje dwa obroty wału korbowego, co jest równoważne czterem ruchom posuwisto-zwrotnym tłoka w jednym cyklu roboczym. Ponieważ suw pracy przypada na dwa obroty wału korbowego silnik czterosuwowy teoretycznie ma dwukrotnie mniejszą moc niż silnik dwusuwowy, gdzie praca użyteczna przypada na jeden obrót wału korbowego. W praktyce jednak dobra wymiana ładunku, wyższe ciśnienie sprężania sprawiają, że moc ta jest niewiele mniejsza niż w dwusuwie.

Silnik czterosuwowy ma zawsze zawory (wyjątkiem jest silnik z rozrządem tulejowym - spotykany dziś sporadycznie), przez co wymaga rozrządu - w efekcie jego konstrukcja jest bardziej złożona niż silnika dwusuwowego. Silnik czterosuwowy nie wykazuje strat w paliwie (z uwagi na rozrząd zaworowy) i łatwiej niż silnik dwusuwowy spełnia normy czystości spalin. Stąd obecnie zdecydowana większość spalinowych silników tłokowych pracuje w obiegu czterosuwowym - wyjątkiem są silniki najmniejsze (silniki modelarskie, do motorowerów, najmniejszych skuterów, jak i silniki największe (np. wodzikowe do napędu statków, do napędu niektórych spalinowozów) - gdzie dominuje obieg dwusuwowy.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Silnik_czterosuwowy


Parę słów o wycieraczkach

Wycieraczka ? element wyposażenia samochodu albo innego pojazdu wyposażonego w przednią szybę (tramwaj, autobus, trolejbus, lokomotywa, pociąg, samolot, a także statek, prom, barka, koparka, ładowarka, kombajn albo ciągnik rolniczy), mający za zadanie ścieranie z niej deszczu, mżawki, gradu, śniegu i błota podczas jazdy.

Pierwsze projekty pojawiły się na początku XX wieku, w 1903 patent został przyznany Mary Anderson (wynalazczyni) oraz Irlandczykowi Jamesowi Henry'emu Apjohnowi, a także w 1911 kapitanowi Gladstone'owi Adamsowi.

Jedną z osób, którym przypisuje się ten wynalazek, był Polak, Józef Hofmann (1876?1957), którego pomysł wdrożony został do seryjnej produkcji w fabryce Forda.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wycieraczka