Proste metody nawadniania ogrodów

l naszego domu. Jeśli jest nowoczesny, to ogród powinien być w miarę wierny tej dominancie. Ale równie dobrze sprawdzi się, na przykład ogród japoński, którego harmonijność i prostota ładnie wtopią się w neutralną, nowoczesną

Proste metody nawadniania ogrodów systemy nawadniania

Jak zaprojektowac ogród?

Wyróżniamy dosyć dużo stylów projektowania ogrodów. Ciężko stwierdzić, który z nich jest obecnie w modzie - wiele zależy również od tego, jaki jest styl naszego domu. Jeśli jest nowoczesny, to ogród powinien być w miarę wierny tej dominancie. Ale równie dobrze sprawdzi się, na przykład ogród japoński, którego harmonijność i prostota ładnie wtopią się w neutralną, nowoczesną bryłę domu. Z innej strony patrząc.

Aranżowanie przestrzeni jest bardzo fascynującym zagadnieniem. A czym jest projektowanie ogrodu, jeśli nie tym właśnie? Zależy nam na tym, aby nasz ogród łączył w sobie walory estetyczne i użytkowe - przecież nikt z nas nie dysponuje wystarczającym czasem na to, by traktować ogrodnictwo jako hobby. Dobrze jest jeżeli mamy jakiś pomysł. Ale urzeczywistnieniem naszego wyobrażenia ogrodu może się zająć architekt krajobrazu. W tym temacie dodam jeszcze jedno.

Wątek jest bardzo wdzięczny do opisania. Inwestując w nasz ogród, tak naprawdę inwestujemy w siebie - dobrze zaprojektowany będzie idealnym miejscem do odpoczynku - nie tylko biernego, ale również w gronie przyjaciół przy zorganizowanym przez nas garden party. Walory estetyczne to nie wszystko - tak naprawdę funkcji ogrodu jest dużo więcej. Oczywiście, jeśli nie posiadamy dużej działki, trudniej będzie nam wszystko pogodzić. Jednak mimo to zdecydowanie warto się postarać! Natomiast z innej strony na to patrząc.


Planujmy i działajmy, ale powoli

Jeśli nie jesteśmy zbyt wymagający, wystarczy nam ładny trawnik, kilka sosenek i skalniak. Gdy marzy nam się posiadanie naprawdę intrygującej przestrzeni, dobrze byłoby włożyć w planowanie ogrodu więcej wysiłku.

Możliwości jest sporo. Można się inspirować ogrodami japońskimi, albo urządzonymi w stylu angielskim. Nie nastawiajmy się jednak na szybki efekt. Trzeba pamiętać o tym, że tworzymy żywą kompozycję, która będzie się rozrastać i zmieniać. Dobrze byłoby mieć wizję skończonej całości, by wiedzieć do czego dążyć wprowadzając zmiany.


Drzewka bonsai, znane i lubiane

Sztuka uprawy bonsai pochodzi z Chin (jest tam nazywana penjing, również penzai), mimo że jest kojarzona głównie z Japonią. Według źródeł, Japończycy włączyli ją do swych tradycji w VIII wieku n.e. Pierwszy wiersz mówiący o bonsai pochodzi z połowy XIV w., jednak najwcześniejsze rysunki pochodzą ze skryptów z 1309 roku.

W przeszłości sztuką tą zajmowali się ludzie wysoko urodzeni ? arystokraci, osoby duchowne. Od XVII w. zajęli się nią zwykli ludzie.

Uzyskanie doskonałej formy bonsai to rezultat wieloletniej pielęgnacji, niekiedy kilku pokoleń ogrodników. Do uprawy wybiera się gatunki drzew i krzewów o zdrewniałych pędach. Najbardziej cenione są bonsai z drzew długowiecznych, jak dęby, sosny, cisy, świerki, jałowce. Najmniej natomiast ceni się krótko żyjące gatunki roślin, jak np. topola.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Bonsai