Autobusy w Polsce
W Polsce pierwsze autobusy budowano w okresie międzywojennym w zakładach Ursus. Były to niewielkie pojazdy na podwoziu lekkiej ciężarówki, nienadające się do obsługi większych miejscowości. Ze względu na ograniczenia importowe, powstające wówczas firmy autobusowe zmuszone były sprowadzać z krajów zachodnich duże podwozia autobusowe (np. Leyland) i budować karoserie we własnym zakresie (powszechnie stosowano wówczas karoserie drewniane z blaszanym poszyciem).
...
Największą polską marką autobusów jest Solaris Bus & Coach, fabryka produkująca nowoczesne autobusy podmiejskie, miejskie i turystyczne, powstała na bazie istniejącej wcześniej montowni firmy Neoplan.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Autobus
Polskie autobusy w Niemczech
Od jakiegoś czasu Polska firma Solaris eksportuje autobusy do Niemiec, to z pewnością świetna wiadomość dla branżowców, którzy również mogą próbować eksportować swoje nowoczesne autobusy za granicę.
Już ponad 10 tysięcy takich autobusów trafiło za naszą zachodnią granicę. Jednak polskie solarisy jeżdżą nie tylko po Niemczech, ale i Paryżu, Rzymie a nawet Dubaju. Firma stawia na nowoczesne, niskopodłogowe konstrukcje, które jakością wykonania i ceną przebijają inne firmy produkujące autobusy. Ja trzymam kciuki za solarisa, ale mam nadzieję, że więcej nowoczesnych busów będzie jeździło po Polskich drogach.
Dlaczego autokar?
Wycieczki, wyjazdy turystyczne, transport drużyn piłkarskich itd. Do tego wszystkiego potrzebne są nam autokary lub autobusy. Bowiem ciężko, aby zorganizowana wycieczka- zwłaszcza szkolna- podróżowała PKS'em lub pociągiem. Myślę, że mało który rodzic by się na coś takiego zgodził.
W dodatku podróż autokarem jest w większości przypadków dużo bardziej komfortowa niż powiedzmy pociąg. Głównie ze względu na klimatyzację, telewizor na pokładzie i wygodniejsze fotele. Istnieje tez możliwość postoju na życzenie w razie jakby któryś z uczestników wycieczki źle się poczuł.