Psychoterapeuta Kraków

psychologicznego. Przynajmniej tak jest w naszym kraju. Większość ludzi w Polsce woli żyć w cierpieniu i dusić w sobie dręczące ich problemy natury psychologicznej niż pójść do psychologa lub psychoterapeuty. A szkoda, bo psychot

Psychoterapeuta Kraków Psychoterapeuta Kraków

Tak na prawdę to każdy człowiek w jakimś okresie swojego życia potrzebuje pomocy psychologa, czy nawet psychoterapii. Tylko nie każdy korzysta z takiej pomocy mając problemy typu psychologicznego. Przynajmniej tak jest w naszym kraju. Większość ludzi w Polsce woli żyć w cierpieniu i dusić w sobie dręczące ich problemy natury psychologicznej niż pójść do psychologa lub psychoterapeuty. A szkoda, bo psychoterapia jest dobrą metodą psychologiczną. I potrafi znacznie podnieść jakość zdrowia psychicznego. A tym samym podnieść ogólnie jakość życia pacjenta. Psychoterapia indywidualna i terapia grupowa może pomóc poradzić sobie z dokuczliwymi zachowaniami, emocjami, myślami, obsesjami. Tym bardziej, że techniki psychoterapeutyczne są oparte na dowodach naukowych. Istnieją różne techniki i formy psychoterapeutyczne. Jedno co je łączy, to nakaz regularnego spotykania się z terapeutą lub z psychologiem i grupą terapeutyczną. Będąc u psychologa lub psychoterapeuty nie musimy obawiać się rozgłosu, gdyż jest to zawód zaufania publicznego. Bo specjalista taki podobnie, jak lekarz, czy prawnik nie będzie na prawo i lewo wydawał powierzonych mu podczas wizyty tajemnic. Sam zawód psychoterapeuty i psychologa nie jest zawodem nowym. Już w starożytności np. Arystoteles formułował teorie psychologiczne. Natomiast psychoterapia nowożytna powstała jako integralna cześć psychoanalizy. Psychoterapię można podzielić na dwie dziedziny, które różnią się od siebie. Jest to poradnictwo psychologiczne i ścisła psychoterapia.

Psychoterapia jest jedną z aktualnie znanych metod leczenia schorzeń oraz zaburzeń związanych z ludzką psychiką. W zależności od schorzenia, stosuje się różne rodzaje i metody psychoterapii, które są dopierane przez osobę przeprowadzającą psychoterapię. Ogólnie psychoterapia polega na prowadzeniu rozmowy z pacjentem, przywoływaniu wspomnień, nauczaniu sposobu pozytywnego myślenia. Jedną z rodzajów psychoterapii jest terapia grupowa. Przeprowadza się ją w w grupach ludzi, którzy mają ten sam problem. W trakcie trwania terapii grupowej każdy z pacjentów opowiada o swoim problemie, o postępach w radzeniu sobie z nim. Ten rodzaj psychoterapii jest o tyle dobry, że osoba z niej korzystająca może wymieniać się doświadczeniami, sposobami leczenia z osobami cierpiącymi na to samo. Ludzie z takimi samymi schorzeniami wspierają się nawzajem i tym samym prościej jest im robić postępy w leczeniu. Ponadto warto zdawać sobie sprawę z tego, że nikt tak naprawdę nie zrozumie nas tak dobrze, jak osoba która przeżywa to samo. Jednym z rodzajów wsparcia jest właśnie zrozumienie, a niestety często osoby, które nie miały nigdy takiego samego problemu nie są w stanie do końca go zrozumień. Oczywiście terapia grupowa wymaga otworzenia się przed innymi, jednak mimo wszystko jest również bardzo skuteczna. Często terapie grupowe stosuje się w przypadku ludzi uzależnionych od alkoholu, narkotyków, ale również w przypadku ludzi, którzy nie potrafią sobie radzić ze świadomością tego że są ciężko albo nawet nieuleczalnie chore.

Gdyby ludzie częściej chodzili do psychologa i korzystali z pomocy psychiatry, to byłoby nas dużo więcej na świecie. A ponieważ w połowie przypadków wymagających konsultacji, sesji lub leków ludzie nie korzystają z pomocy specjalistów, to dlatego dochodzi do wielu samobójstw. Obecnie wielu młodych ludzi zmaga się z depresją, która zatruwa im życie, zabiera chęć do działania, załamuje i prowadzi do prób samobójczych, z których wiele jest udanych. A przecież depresja jest chorobą wyleczalną. Trzeba tylko wybrać się do specjalisty, który przypisze odpowiednie leki antydepresyjne. Bardzo skuteczne, nieuzależniające leki nowej generacji. Czasem wystarczy tylko odwiedzić gabinet psychologa i porozmawiać z psychologiem. Dobre efekty daje również psychoterapia indywidualna. A potem terapia grupowa, podczas której człowiek widzi, że nie jest sam ze swoim problemem. Widzi, że inni ludzie również borykają się z wieloma problemami i ze swoim zdrowiem, a raczej jego brakiem. Takie spotkania grupowe bardzo pomagają wyjść z depresji, z nerwicy, czy z uzależnienia. Psychologia i psychoterapia są bliźniaczo do siebie podobne, jednak nie są tym samym. Psychoterapia jest metodą leczenia zaburzeń lękowych, depresji, zaburzeń osobowości. Natomiast pomoc psychologiczna zajmuje się pacjentem potrzebującym pomocy, u którego nie jest zdiagnozowana żadna choroba psychiczna, ani żadne zaburzenie. W Polsce do wykonywania zawodu psychoterapeuty uprawnione są tylko te osoby, które posiadają dyplom lekarza, są psychologami, albo absolwentami pedagogiki i resocjalizacji. I ukończyły studia podyplomowe z zakresu psychoterapii.

W krajach bogatych i zróżnicowanych kulturowo, jak na przykład w Stanach Zjednoczonych nikogo nie dziwi fakt, że ktoś korzysta z pomocy psychologa, psychoterapeuty, czy psychiatry. Amerykanie uważają, że jeżeli potrzebna jest ci psychoterapia, czy wizyta u psychiatry, to nie zwlekaj tylko idź. Bo to taka sama potrzeba, jak pójście do kardiologa lub laryngologa, czy stomatologa. Gdy coś dokucza trzeba się ratować poprzez leczenie. Jednak nie w każdym kraju jest tak daleko idąca tolerancja i zrozumienie. W Polsce z każdym rokiem pod tym względem jest coraz lepiej. Lecz jeszcze dziesięć lat temu ludzie wstydzili się wizyty u psychologa. Nie mówiąc już o wizycie u psychiatry. Dziś świadomość Polaków zmienia się i wizyta u psychologa, a nawet u psychiatry nie jest już powodem szeptów i wstydu. Podobnie, jak terapia grupowa, która jednoczy na przykład byłych alkoholików. Nawet w niewielkich miejscowościach powstają grupy wsparcia AA, do których przynależą trzeźwi alkoholicy. Wspierają się nawzajem, korzystają z pomocy psychologa i wspólnie walczą o każdy dzień bez alkoholu. Nie jest to łatwe, lecz jest możliwe. Gdyż można spotkać ludzi trzeźwych od 10 lub nawet 15 lat. I coraz częściej deklarujących, że nie sięgną więcej po alkohol. Psychoterapia jest jedną z metod psychologicznych. Pomaga w pozbyciu się różnych problemów, z którymi sam człowiek nie może sobie poradzić. Istnieją różne techniki i metody psychoterapeutyczne opracowane przez naukowców, a oparte na dowodach naukowych co do ich skuteczności.

Czym jest dla nas psychoterapia? Jak traktowane są przez nas spotkania z lekarzem tej specjalności? Co myślimy o ludziach, którzy biorą udział w takich spotkaniach, w regularnej terapii psychologicznej? Na ogół nie myślimy o nich dobrze. Nawet, jeżeli sprawa mogłaby dotyczyć kogoś bliskiego. W społeczeństwie panuje już od bardzo długiego czasu błędny stereotyp, że ludzie uczęszczający do psychologa lub do psychiatry są wariatami, których należy omijać z daleka, ponieważ mogą oni coś nam zrobić. Tak, może jeszcze kilkadziesiąt lat temu tak było. Jednak obecnie wiele osób zgłaszających swoje problemy nie ma wariactw, które mogą doprowadzić do drastycznych czynów. W dużej mierze są to ludzie, którzy są wyczerpani psychiczne nie wiedzący jak mają odzyskać radość życia lub też chcą oni naprawić relacje ze swoimi najbliższymi, ponieważ gdzie zagubili pewne poczucie bliskości np. w pogoni za pieniądzem. Terapia grupowa lub terapia indywidualna może być często jedynym ratunkiem przed popełnieniem jakiejś głupoty, np. samobójstwa. Spotykanie się z psychologiem na terapii może być traktowane przez nas poważnie. Nie należy jednak szykanować osób, które uczęszczają na takie spotkania, ponieważ w ten sposób możemy wyrządzić im krzywdę. Zawsze należy okazać im wsparcie, dobre słowo i nigdy nie należy zostawiać takich osób. Chyba, że sam lekarz orzeknie, iż dana osoba musi być izolowana od społeczeństwa, to można jak najbardziej w trosce o swoje bezpieczeństwo i życie zrezygnować z kontaktów z daną osób.