Szkolenia BHP dzieli się na dwie kategorie. Pierwsza z nich to szkolenia wstępne. Każdy pracownik zatrudniony w nowym miejscu pracy musi odbyć takie szkolenie, dzięki czemu dowie się jak powinien zachowywać się bezpiecznie na danym stanowisku. Wydawać by się to mogło oczywiste, jednak tak nie jest. Warto jednak przypomnieć sobie takie zasady, że na placu budowy obowiązkowo należy nosić kask na głowie oraz odpowiednie obuwie. Na magazynie należy uważać na swoje kończyny a pewne urządzenia mogą być prowadzone tylko i wyłącznie przez osoby z uprawnieniami. Oczywiście jest to przykład, ponieważ każda grupa pracownicza ma zagadnienia odnoszące się do jego stanowiska. Co kilka lat będąc nadal na tym samym stanowisku pracy należy odbywać szkolenia okresowe o których musi pamiętać sam właściwel firmy lub też księgowa, która zajmuje się kontrolowaniem papierów. Przy czym należy pamiętać, że outsourcing BHP skierowany jest również do kadry zarządzającej zajmującej wysokie stanowiska w różnych firmach.
Szkolenia bhp są ważne i obowiązkowe w każdej firmie. Jeśli zaczynasz pracę u nowego pracodawcy, musi zapewnić szkolenie, które wdroży cię w zasady panujące w budynku, w którym zaczynasz pracę. Pracownikowi przysługują dwa typy szkoleń, okresowe i wstępne. Oznacza to, że w szkoleniu wstępnym odbywa się instruktaż ogólny. Pracodawca zobowiązany jest do uczestnictwa w spotkaniu. Pamiętajmy o tym, że brak kursu bhp oznacza, że nie możemy zatrudnić się w danej firmie. Pracodawca może pomóc osobie prowadzącej szkolenie wdrożyć nowe osoby. Szkolenia BHP odbywają się w godzinach pracy. Instruktaż ogólny nie może być krótszy, jak 3 godziny. Kurs przygotowuje nas do bezpiecznej pracy. Outsourcing bhp - może objąć samo bhp, jednak polega na wydzielaniu procesów biznesowych. Usługa może odbyć się jednorazowo albo w ciągu. Outsourcing jest dobrym i skutecznym rozwiązaniem dla firm, które zatrudniają do 100 pracowników. Obowiązki są zależne od umowy, którą podpisują obie strony. Do outsourcingu należy między innymi analiza i ocena wystąpienia ryzyka w pracy.
Czy outsourcing bhp będzie nam potrzebny? Jak najbardziej. Każdy pracownik musi zapisać się na takie szkolenia, ponieważ jest to obowiązek w momencie podejmowania nowej pracy. Właściwie należy powiedzieć, że to każdy pracodawca odpowiedzialny jest za szkolenia BHP swoich ludzi. Nie tylko tych nowo zatrudnionych ale również tych, którzy już od dawna pracują w jego zakładzie. Co kilka lat należy zapisać swoich ludzi na takie szkolenie aby mogli sobie oni przypomnieć, jak powinna wyglądać bezpieczna i higieniczna praca. Takie szkolenia odbywają się na terenie zakładu pracy lub też w innym miejscu. Najczęściej jednak odbywają się one w obrębie danego miasta aby żaden pracownik nie miał problemu z dotarciem na nie. Jeżeli pracodawca nie umożliwi pracownikowi dotarcie na takie szkolenie (nawet jeżeli będzie odbywało się ono w tym samym mieście) to winny będzie pracodawca a nie pracownik i to on może za to odpowiadać. Warto wiedzieć, że tego rodzaju szkolenia są obowiązkowe i mogą być przeprowadzane kontrole.
Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest zapewnienie pełnego przeszkolenia pracownika pod kątem bezpieczeństwa oraz higieny pracy zanim dopuścimy go do pracy. Jednocześnie warto zauważyć pozytywny wpływ regularnych, okresowych szkoleń, które dobrze wpływają na psychikę pracownika. Istnieją takie szkolenia jak wstępne oraz okresowe. Szkolenia BHP muszą być przeprowadzone przez osobę wykształconą w tym kierunku, która posiada duże doświadczenie. Outsourcing BHP polega na tym, że szkolenia są prowadzone poza zakładem firmy. Cieszą się one coraz większą popularnością i zdobywają zwolenników na całym świecie. Warto zauważyć, że szkolenie powinno mieć miejsce w czasie pracy, a wszelkie koszty szkolenia ponosi pracodawca. Nie ma tu większego znaczenia czy mówimy o szkoleniu wstępnym czy okresowym. Po tym jak pracownikowi zostaną przekazane wszelkie instrukcje i wskazówki co robić, żeby zachować bezpieczeństwo to następnie powinien nam się podpisać na specjalnym piśmie dotyczącym szkolenia.
Każdy z przedsiębiorców jest zobowiązany do przestrzegania zasad BHP, czyli bezpieczeństwa i higieny pracy w swoim zakładzie. Formalności w tym właśnie zakresie może jednak zlecić specjalistom w tej dziedzinie. Dzięki przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa i higieny można zmniejszyć zagrożenia w zakładzie pracy, a pracownicy mogą wykonywać swoje obowiązki bez ryzyka pojawiania się poważnych wypadków. Podstawa to szkolenia BHP, które mają na celu właściwe przygotowanie pracowników do prowadzenia swoich obowiązków. Szkolenia te dzielą się na wstępne oraz na okresowe. Dodatkowo, pracodawca musi także zadbać o przygotowanie odpowiedniej dokumentacji w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Wtedy, gdy pojawią się wypadki przy pracy, musi on również zgłaszać je do właściwych organów. Poprzez kompleksową i fachową obsługę jak outsourcing BHP pracodawcy mogą mieć pewność, że wszystkie te sprawy będą dopięte na ostatni guzik. Outsourcing w tym właśnie zakresie to wygoda, bezpieczeństwo, a ponadto niskie koszty.